Wednesday, September 8, 2010

What I Bought in August for $117!

Here's what I bought in August with $33 to spare in my $150 grocery budget:

BAKERY:
* 1 - La Crosta sliced bread
* 1 - Bag of Wheat Rolls
* 1 - French Baguette

DAIRY:
* 1 - Best Life Spread
* 4 - Containers of Land O Lakes Spread
* 2 - CoffeeMate Creamers
* 2 - Hood Creamers
* 2 - Valio Milk Quarts
* 1 - Bag of Dough
* 1 - Gallon of 2% Milk
* 1 - LB Deli Turkey
* 1 - 6oz package of Provolone Cheese
* 1 - Bag of Crystal Farms Shredded Cheese
* 1 - Container of Newman's Own Lemonade
* 3 - 16 oz Hood Cottage Cheeses
* 2 - Packages of Frigo String Cheese
* 1 - World Classics Pepperoni
* 1 - Hood Sour Cream
* 1 - 1/2 Gal Smart Balance Milk
* 2 - President Brie Logs
* 9 - Breyer's Yogurts
* 1 - International Delight Creamer

FROZEN:
* 1 - Friendly's Ice Cream
* 1 - Mama Rosie's Cavatelli
* 1 - Mama Rosie's Low Fat Ravioli
* 2 - Boxes of Mrs. T's Pierogis
* 4 - Individual Cheese Sticks
* 1 - Large Bag of Frozen Berries
* 1 - Voila Chicken Florentine Meal
* 2 - Bags of (frozen) salad shrimp
* 6 - Boxes of Ore Ida Easy Fries
* 8 - Skinny Cow Individual Ice Creams
* 2 - Freschetta Pizzas
* 1 - Boston Market Meal
* 16 - Smart Ones


PANTRY:
* 1 - Snack Pack Pudding Pack
* 1 - Package of Lance Sandwich Crackers
* 2 - Ronzoni Quick Cook Pastas
* 10 - Fuse Drinks
* 2 - Gold Emblem Cream of Chicken Soups
* 1 - Bag of Individual Dorito Bags
* 2 - Cans of Black Beans
* 4 - Cans of Green Beans/Corn
* 1 - Package of Crystal Light Fit
* 1 - Can of Muir Glen Tomato Paste
* 3 - Cans of Chase & Sanborn Coffee

PRODUCE:
*1 - Bag of Baby Carrots
*1 - Head of Lettuce Lettuce
*5 - Peaches
*.51 lb Green Beans
* 3 - Nectarines
* 1 - Head of Garlic
* 1.52 lbs of red grapes
* 1.14 lbs of white seedless grapes

PAPER & CLEANING:
* 1 - Package of S&S Brand Napkins

HBA:
* 2 - Gillette Fusion Pro Glide
* 1 - Blink Tears
* 4 - Right Guard Deodorants
* 1 - Bio True Contact Solution
* 1 - Crest Pro Health TP
* 2 - Fruitopia 2 in 1 Shampoo/Conditioners
* 2 - Gum Toothbrushes
* 1 - Box of Walgreen's Brand Perfection Tampons = $1.99
* 1 - Box of Breathe Right Strips
* 2 - Boxes of Big Y Cotton Swabs

What do you think? How'd I do?

***Want to learn more about my $150 monthly grocery budget? Click here!

1 gave me some sugar:

JusFrugal said...

I think you did FABULOUS! ;)